Tatbikat Sahnesi | BİNNAZ DORKİP
525
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-525,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,paspartu_on_top_fixed,paspartu_on_bottom_fixed,qode_grid_1300,qode-theme-ver-10.0,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive
BİNNAZ DORKİP

Ankara Devlet Konservatuarından 1974 yılında (eğitmen ve koreograf) Molly ve Travis Kemp’in öğrencisi olarak mezun oldu. Aynı yıl, Ankara Devlet Opera ve Balesinde solist dansçı olarak çalışmaya başladı. Dünyaca tanınmış birçok eğitmen ve koreografla çalıştı, bunlardan bazıları; Yuri Gregorowisach, Prokofief, Beria Sowa, Todd Bolender, Richard Olston, Llyd Nelson, Nina Solokieva, Richard Glaston, Sulamith Messerer… Bunun yanı sıra modern dansa olan eğiliminden dolayı Marsha Cunningham ve Geyvan Mcmillan ile modern dans çalışmalarına başladı. Daha sonra klasik bale çalışmalarının yanı sıra gene  Geyvan Mcmillan ile gerçekleştirdiği Çağdaş Dans Topluluğun’da dans etmeye başladı. İlk kez grup olarak tanıtılan bu dans biçimini çeşitli turnelerle ülke genelinde yaygınlaştırdı.

Çağdaş Dans Topluluğu 1975 -1979 yılları arasında çalışmalarını sürdürdü. 1976 yılında Duygu Aykal ve Geyvan McMillan’ın destekleriyle dansçılığının yanı sıra koreografi çalışmalarına başladı. İlk koregrafi denemesini 1976 yılında ANKARA Devlet Oprea ve Balesi’nde  Don Giovanni operası için yaptı. Bunu takiben televizyon, tiyatro, moda-şov, Devlet Balesi ve Modern Dans Topluluğu için de bale yapıtları oluşturdu. Yurtdışında  ve Türkiye’de dünyaca tanınmış birçok eğitmen ve koreografla çağdaş yaratıcılık konusunda “workshop”lara katıldı. 1991 yılında Ankara Devlet Opera ve Balesi’nin baş koreograflık görevini üstlendi. Bu dönemde Devlet Balesi bünyesinde ilk kez Modern dans birimini kurma çalışmalarını başlattı. 1992 yılında kurulan  bu birim içinde koreograf ve sanat kurulu üyesi olarak  2000 yılına kadar çalıştı. Halen Devlet Opera ve Balesi koreografı olarak kadroda bulunmaktadır. Eserleri Türkiye’de ve dünyanın birçok ülkesinde sahnelenmiştir.

Eğitimci olarak Bilkent, Hacettepe, Eskişehir Anadolu, Ankara Üniversitesi konservatuarlarında çalışmıştır. 2000 yılında “Atelier Danse” ı kurmuştur ve eğitmen, sanat yönetmeni ve koreograf olarak görev yapmaktadır.

KOREOGRAFİSİNİ YAPTIĞI ESERLER

TİYATRO

Ferhat ile Şirin

Kuvay-i Milliye

İstanbul Efendisi

Beğendiğiniz Gibi

Bir Yaz Gecesi Dönümü Rüyası

Şeytan Çelmesi

Mara-Sade

Küçük Prens

Güzel ile Hayvan

Simavnalı Şeyh Bedrettin

Atları da Vururlar

3. Selim

Hayvan Çiftliği

Mezarsız Ölüler

Marquis De Sade

Woyzeck Masalı

Hizmetliler

OPERA

Don Giovanni

Akıllı Kız

Andre Chennier

Fantastic

Müzikalden Müzikale

Ağrı Dağı Efsanesi

Rigoletto

Yarasa

BALE

Bernarda Abla’nın Evi

Mozart ve Düet

Sıfır “0”

Hars

İçice

Bitmemiş Senfoni

Gelen

Bach’la

Avaz

1601 + 2001=0…

Vivaldi

Hamam

Semah ve Haydn